نظر کسانی که عمل لیپوساکشن انجام داده اند؟

527

امروزه استفاده از غذاهای فست فودی بسیار متداول شده و این نوع غذاها باعث شده اند تا افراد دچار چاقی های موضعی بدترکیبی شوند. به صورتی که کودکان نیز از بین قضیه دور نمانده اند.  البته عواملی مانند وراثت و کم تحرکی نیز در این مورد موثر هستند ولی همه این عوامل دست به دست هم داده تا شاهد چاقی و اضافه وزن بیشتر در افراد باشیم.

بسیاری از افراد برای اینکه از این معضل راحت شوند با روش های مختلفی مانند استفاده از رژیم غذایی مناسب و مصرف داروهای پزشکی و سنتی سعی دارند تا از دست چربی های اضافی بدن شان خلاص شوند. اما رسیدن به بدنی ایده آل و متناسب با این روش ها نیاز به گذشت زمان زیادی دارد و به همین دلیل بسیاری از آنها برای زود خلاص شدن از این چربی ها، رو به روش های جراحی می آورند. روش لیپوساکشن یکی از این روش های جراحی است که در عرض چند ساعت می تواند چربی های اضافی این افراد را از بین ببرد و شکم های شل و افتاده آنها را اصلاح کند.

پزشکان پرگل تاکید می کنند که لیپوساکشن روشی برای کم کردن اندازه نواحی مختلف بدن و دور ریختن چربی های اضافی این نواحی است و نباید از آن انتظار لاغری و کاهش وزن را داشته باشند. پس باید کسانی که برای لیپوساکشن مراجعه می کنند این اصل را به یاد داشته باشند و انتظار لاغری تمام بدن شان را از این روش نداشته باشند. این روش فقط می تواند بخش های مشخصی از چربی های اضافی زیر پوست را حذف کند و قادر نیست چربی های کل بدن را به صورت یکجا بردارد.

در هنگام اضافه وزن، برداشتن و حذف چربی ها برای رسیدن به سایز دلخواه اندام، لیپوساکشن انجام می شود، البته گاهی به ندرت در این جراحی چربی های برداشته شده برای پر کردن سایر اندام ها مورد استفاده قرار میگیرد.

درواقع لیپوساکشن با استفاده از مکش، چربی ها را از بدن خارج می کند. در هنگام لیپوساکشن لوله های نازک و کوچک با سر پهن (کانولا) از طریق برش های کوچک وارد بدن می شود و پزشک لوله را زیر پوست حرکت می دهد تا به منطقه ای برسد که چربی در آن جا جمع شده؛ سپس از طریق این لوله چربی از بدن خارج می شود.

در عارضه ایجاد آمبولی چربی‌ دار، ذرات چربی وارد خون می شوند و پس از آن می توانند با ورود به ریه، مشکل تنفسی را برای بیمار به همراه داشته باشند که در این صورت احتمال مرگ نسبتا زیاد است.

نکاتی درباره لیپوساکشن از زبان کسی که انجام داده است

مهری سطانی به دلیل چاقی و اضافه وزن در سن 30 سالگی تن به جراحی لیپوساکشن می دهد و حال بعد از گذشت حدود 10 سال درباره مزیت ها و عوارض جراحی خود اینگونه می گوید: بعد گذشت مدت زمانی از انجام جراحی آن هم با هزینه ای بالا شاهد آثار بد و عوارضی روی بدنم شدم به طوری که نقاط ساکشن شده نامنظم و ناهماهنگ با هم هستند.

وی با بیان اینکه اثرات مثبت ساکشن را تنها در طول دو سال شاهد بود، ادامه داد: هرچند که اندام ساکن شده با گذشت زمان چاق نشدند اما در مقابل سلولهای چربی سایر نقاط بدن (بدون چاقی قبلی) به طرز عجیبی با جمع کردن چربی بیشتر، حدود 2 تا 3 برابر شدند.

این بیمار تجمع چربی و چاق شدن بازوها را بعد از جراحی بسیار دانست و اظهار داشت: با کشیدن درد بسیار، دیدن آثار بد و عوارض بیشماری همچون غبغب آوردن و چاق شدن بیش از اندازه صورت هرگز چنین جراحی را به دیگران توصیه نمی کنم.

به گفته وی، دو خواهر دیگر او هم از انجام لیپوساکشن رضایت کافی ندارند و درد آن گاهی برایشان اصلا قابل تحمل نبوده است.

نکاتی درباره لیپوساکشن از زبان کسی که انجام داده است
نکاتی درباره لیپوساکشن از زبان کسی که انجام داده است

توصیه هایی برای کسانی که می خواهند لیپوساکشن را انجام دهند

حسین مینایی‌ترک متخصص جراح عمومی با اشاره به شکایت برخی افراد از ورم اعضای خود بعد جراحی عنوان کرد: این مشکل تنها با گذشت زمان بهبود می‌یابد؛ ورم اعضای بدن پس از عمل به علت مایعاتی است که برای بیمار تجویز می‌شود، همچنین اگر افراد پس از عمل رژیم غذایی درست را رعایت نکنند، چربی‌ها یک بار دیگر جمع می‌شوند و در این صورت لازم است دوباره عمل لیپوساکشن را انجام دهند.

وی توصیه کرد: فردی که می‌خواهد چربی‌های اضافی بدن خود را با عمل لیپوساکشن از بین ببرد باید نخست کاهش وزن را به روش طبیعی انجام دهد تا عوارض این عمل کم شود زیرا با ورزش و تغذیه مناسب پیش از لیپوساکشن، عوارض هنگام شکل دادن به بدن کاسته می‌شود.

برداشتن چربی به روش لیپوساکشن عوارض و خطرات زیادی را به همراه دارد و فقط باید در موارد خاص از جمله هنگامی که بیمار به علت چاقی در حالت خفگی است، انجام شود. گاهی فرد پس از عمل در سایر نواحی بدن جدا از مناطقی که سلول های چربی از آن جا برداشته شده است چربی جدید انباشته می شود. چربی های مضر جدید ممکن است در اندام های بدن یا در اطراف قلب و کبد جمع شود. بنابراین افرادی که عمل لیپوساکشن روی آنان جمع می شود نباید اضافه وزن پیدا کنند.

جراحی دیگری تحت عنوان لیپوترانسفر وجود دارد که بطور کلی چربی به قصد جایگزین شدن در نقاط دیگر بدن (اکثر اوقات صورت) برداشته می شود.

در لیپوترانسفر با برداشتن حداکثر 100 تا 200 سی سی چربی از خود بدن، معمولا صورت های لاغر، فرورفتگی در اثر تخلیه تومور یا گودی زیرچشم با تزریق مجدد پر می شود، درواقع با این نوع جراحی، چربی با یک سرنگ و فشار حداقلی (فشار زیاد چربی ها را نابود می کند) برداشته و در مکانی دیگر جایگزین خواهند شد.

این جراح عمومی با اشاره به تفاوت تزریق ژل با لیپوترانسفر عنوان کرد: بعد اطلاع مردم از عوارض تزریق ژل های دائم انها ترجیح دادند برای پر کردن صورت از چربی بدن خودشان بهره بگیرند چرا که از هزینه پایین تری نسبت به ژل برخوردار بود.

احمدی نبود واکنش آلرژیک را مزیت و داشتن حداکثر دو هفته ورم و کبودی را عارضه لیپوترانسفر دانست و بیان کرد: برای پرکردن حجم های بالا، تزریق چربی در مقایسه با تزریق ژل ارزش ندارد. البته این نکته هم لازم به ذکر است که جراح باید نسبت به کشیدن چربی از هر نقطه بدن اطلاعات کافی را داشته باشد چرا که آب شدن چربی جایگزین شده بعد از مدت زمانی مشخص امکان پذیر است.

بنابراین بهتر است پیش از هرگونه اقدام جدی و زیر تیغ جراحی رفتن، از متخصصان این حوه مشورت گرفته شود تا شاید با راههای کم خطرتر و راحتتری هم بتوان به نتیجه رسید اگر قرار به ورزش، حفظ رژیم و داشتن برنامه غذایی منظم است چرا با همین برنامه از حالا وزن خودتان را به اندازه دلخواه نرسانید و بخواهید بعد جراحی مدام در فکر و تلاش باشید؟

همانطور که گفته شد جراحی باید تنها برای کسانی اولویت داشته باشد که از چاقی مفرط بشدت رنج می برند و با راه های ساده نمی توان درمانشان کرد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Call Now Buttonبرای تماس کلیک کنید!