پیکر تراشی

پیکرتراشی: معرفی انواع روش های پیکر تراشی برای چربی های شکم و ران

پیکرتراشی، یک روش زیبایی برای از بین بردن چربی های موضعی در اندام های مختلف مثل شکم، صورت، غبغب، ران، باسن و غیره است. توجه کنید که عمل زیبایی پیکر تراشی برای خوش اندام کردن شماست نه روشی برای کم کردن وزن تان و لاغری.

انواع روش های پیکر تراشی
انواع روش های پیکر تراشی

پیکر تراشی چیست؟

پیکرتراشی، یک روش زیبایی برای از بین بردن چربی های موضعی در اندام های مختلف مثل شکم، صورت، غبغب، ران، باشن و غیره است. توجه کنید که عمل زیبایی پیکر تراشی برای خوش اندام کردن شماست نه روشی برای کم کردن وزن تان و لاغری. این روش تنها جنبه زیبایی دارد و برای موارد درمانی مناسب نیست. اگر اندام های خاص بدن شما دارای اندازه زیادی هستند می توانید از این روش برای کاهش اندازه آنها استفاده کنید.

در درمان چاقی محکی به نام شاخص توده بدنی یا بی ام آی وجود دارد که با آن می توانید مقدار اضافه وزن خود را تشخیص دهید. کسانی که بی ام آی آنها بیشتر از عدد ۲۵ است، اضافه وزن دارند و کسانی که بی ام آی آنها عدد ۳۰ را رد کرده مبتلا به چاقی هستند. پیکر تراشی برای کسانی مناسب است که محدوده چاقی آنها در بی ام آی پایین تر از ۳۰ باشد. با این روش، آنها درمان قطعی برای چاقی موضعی خود خواهند گرفت. اگر شاخص توده بدنی شما بین ۳۰ تا ۳۵ است، می توانید ابتدا پنج کیلو از وزن تان را با روش های ورزش و رژیم غذایی مناسب کاهش دهید و بعد اقدام به پیکر تراشی کنید. باید توجه کنید که وزن شما برای انجام عمل پیکر تراشی باید ثابت بماند و دچار نوسان های وزنی نشود، مثلا مدتی وزن شما در عدد ثابتی بایستد. اگر غیر از این موارد باشد شما به چاقی مرکزی در همه اندام تان دچار شده اید و پیکر تراشی نمی تواند کاری برای کم ردن وزن تان انجام دهد.

 

انواع روش های پیکر تراشی

انواع روش‌ های پیکر تراشی در سه روش پرکاربرد، لیپوماتیک، اولترازد و بادی‌ جت یا واترجت خلاصه می شود که با این سه روش می توانید چاقی موضعی خودتان را از بین ببرید و اندامی خوش فرم و زیبا داشته باشید.

لیپوماتیک: در این روش از دستگاهی به همین نام استفاده می کنند که از یک میله فلزی عمل کننده تشکیل شده است. نوک این میله می توان لرزش های کوچکی را در نواحی مختلفی که چربی های اضافی جمع شده اند، ایجاد کند و چربی های این نواحی را به تکه های کوچکی تجزیه کند. بعد از اینکه چربی ها تجزیه شدند می توان با کمک ساکشن، آنها را از بدن خارج کرد.

توجه داشته باشید که در این روش، چربی ها از بین نمی روند و دستگاه لیپوماتیک فقط فشار و ضربه به چربی ها می زند تا آنها را خرد کند و دقت خیلی پایینی نسبت به سایر دستگاه های پیکر تراشی مثل بادی جت و اولترازد دارد. به همین خاطر نتیجه این روش کاملا به تجربه و مهارت پزشک بستگی دارد و دستگاه به تنهایی نمی تواند خود به خود همه چربی های موضعی را از بین ببرد.

همچنین به خاطر ضربات کوچکی به بافت پوست وارد می شود، امکان لیفت پوست در آینده وجود ندارد. البته می توان از چربی های خراب نشده این روش برای تزریق آنها در سینه استفاده کرد که باز به خاطر صدمه دیدن اکثر سلول های چربی، ماندگاری این تزریق ها خیلی کم خواهد بود.

اولترازد: در این روش از تکنولوژی به اسم اولتراسوند استفاده می شود که با آن می توان چربی های موضعی را در اندازه های سلولی به لرزه انداخت و دیواره سلولی آنها را پاره کرد. با این کار سلول چربی ها کاملا از بین می رود و چربی ها در درون مایع اطراف ناحیه مورد عمل حل می شوند.

این روش برعکس روش لیپوماتیک می تواند همه سلول های چربی موجود در نواحی مختلف بدن را از بین ببرد. سلول های چربی تا هشت سالگی رشد می کنند و از این سن به بعد رشد آنها متوقف می شود و با بالا رفتن سن فقط حجم این سلول ها بزرگ می شود. هنگامی که با روش اولترازد، سلول های قدیمی از بین می روند، دیگر سلول چربی در آن ناحیه وجود نخواهد داشت، در نتیجه با انجام این روش، می توانید مطمئن شوید که دیگر چربی های شما برنخواهند گشت و شما دچار چاقی در آن نواحی نخواهید شد.

در صورتی که امواج اولترازد به صورت دقیق و متمرکز و با فرکانس مناسب در اندام های بدن استفاده شوند، بهترین حالت برای لیفت پوست و کشیدن افتادگی های پوست را فراهم خواهند کرد. به همین خاطر اگر بعد از پیکر تراشی پوست تان دچار شل شدگی یا افتادگی شد، جای هیچ نگرانی نیست با این روش می توان آنها را نیز درمان کرد.

همانطور که گفته شد این روش بدون هیچ ضربه ای و فقط با امواج اولتراسوند کار می کند و می تواند همه سلول های چربی را از بین ببرد و نیازی به ساکشن نیست (مگر در مواردی که پزشک تشخیص دهد). به خاطر این مزیت، بسیاری از بیماران این روش را برای کاهش چاقی موضعی خود انتخاب می کنند. ساکشن نیز برای بالا بردن دقت و زیبایی کار انجام می شود و مورد ضروری در این روش نیست. بعد از اینکه چربی ها در زیر پوست به مایع تبدیل شدند، با یک ماساژ ساده می توان آنها را از سوراخ های کوچک ایجاد شده به بیرون هدایت کرد و یا اینکه برای دقت بیشتر از ساکشن استفاده کرد.

واترجت و بادی‌ جت: این روش برای از بین بردن چربی ها از فشار آب استفاده می کند و نحوه کار به این صورت است که از نوک میله فلزی واتر جت، آب با فشار زیادی بیرون می آید و مثل یک قاشق در اندازه میلی متری به نواحی موردنظر اصابت می کند و باعث تکه تکه شدن چربی ها می شود و آنها را در مایع اطارف شناور می کند.

در این روش نیز مانند روش لیپوماتیک، سلول های چربی از بین نمی روند، ولی تفاوت این روش با لیپوماتیک آن است که در این روش ضربه ای که به چربی ها وارد می شود، خیلی زیاد است و باعث خرد شدن آنها می شود و دوام خیلی پایینی دارند و بعد از مدتی به صورت کامل از بین خواهند رفت. به همین دلیل از این چربی ها نمی توان در تزریق چربی به سایر اندام ها استفاده کرد. همچنین توجه کنید که چاقی موضعی در این روش احتمال برگشت دارد و بعد از عمل به این روش، نیاز به ورزش و رژیم غذایی مناسب و حتی انجام دوباره آن در سال های دیگر دارید.

مزایای پیکر تراشی
مزایای پیکر تراشی

مزایای پیکر تراشی

برای اینکه با انجام هر یک از روش های پیکر تراشی بتوانید نتیجه مطلوبی بگیرید، بهتر است در انتخاب پزشک متخصص، دقت لازم را به خرج بدهید و پزشک با تجربه و ماهر را برای عمل زیبایی خود انتخاب کنید. هر چقدر تجربه و مهارت پزشک زیبایی شما بیشتر باشد شما نتایج بهتری از عمل خواهید گرفت.

یکی از مزیت های پیکر تراشی این است که افراد زیر ۶۰ به راحتی می توانند هر یک از روش های پیکر تراشی را انجام دهند و چربی های موضعی خود را دفع کرده و اندام هایشان را متناسب کنند. از مزایای پیکر تراشی این است که برای حذف چربی های زائد ناحیه های گوناگون بدن مثل شکم، ران، باسن، سینه و غیره می توان استفاده کرد.

روش مناسب برای پیکر تراشی را می توانید با توجه به شرایط خودتان و تشخیص پزشک انتخاب کنید. با توجه به اینکه کدام روش را برای پیکر تراشی انتخاب می کنید، پزشک توصیه ها و مراقبت هایی را برای قبل از عمل و بعد از عمل به شما خواهد کرد که با رعایت هر یک از آنها می توانید سریعتر به تناسب اندام دست پیدا کنید.

همچنین روش های پیکر تراشی در پرگل در کوتاه ترین زمان انجام می شود و بیشترین نتیجه تناسب اندام را به دنبال دارد. شما با این روشها می توانید از شل شدگی و افتادگی پوست تان پیشگیری کنید. همینطور پیکر تراشی باعث می شود در برابر سوختگی از پوست تان محافظت کنید. روش های پیکرتراشی غیرجراحی مانند، لیپوماتیک، کرایولیپولیز، اولترازد، لیپولیزر و بادی جت از روش های پیکرتراشی جراحی طرفداران زیادی دارند.

در اکثر اوقات به خاطر خارج شدن چربی با نسج سالم، در برخی روش های پیکرتراشی می توان از این چربی ها برای تزریق دوباره به اندام های گوناگون استفاده کرد.

 

چه کسانی می توانند پیکر تراشی کنند

پیکر تراشی برای کسانی مناسب است که محدوده چاقی آنها در شاخص توده بدنی پایین تر از ۳۰ باشد. با این روش، آنها درمان قطعی برای چاقی موضعی خود خواهند گرفت.

کسانی که در نواحی شکم و پهلو، پشت، بازوها، غبغب، قسمت داخلی و خارجی ران و غیره چربی اضاف دارند، می توانند پیکر تراشی کنند.

کسانی که وزن آنها نوسان نداشته باشد و دچار چاقی و لاغری مداوم نشوند نیز می توانند روش های پیکر تراشی را انجام دهند.

کسانی که در پوست آنها ترک های زیادی نباشد و دچار شل شدگی و افتادگی بیش از حدی نباشند نیز می توانند پیکر تراشی کنند.

کسانی که قصد دارند عمل پیکر تراشی را انجام دهند باید در سلامت کامل جسمانی و پوستی باشند. برخی از روش های پیکر تراشی ممکن است دارای جراحی های شدید باشد. در چنین حالتی، باید پیش از عمل مراقبت های دقیق پزشکی را رعایت کنند.

 

چه کسانی نمی توانند پیکر تراشی کنند

کسانی که شاخص توده بدنی آنها بیشتر از ۳۰ است، نمی توانند از روش های پیکر تراشی استفاده کنند. چون در پروسه پیکر تراشی نباید بیشتر از ۳ تا ۳.۵ لیتر چربی از بدن شخص بیرون آورده شود. بیرون آوردن بیش از مقدار مجاز، هم احتمال بازگشت دوباره چربی را افزایش می دهد،  و هم باعث آسیب دیدن شخص می شود و ممکن است فرد به بیماری‌ هایی مانند آمبولی چربی، تنگسی نفس، کم‌ خونی، افزایش حجم خون لخته‌ شده در بدن مبتلا شود.

در پیکر تراشی برش هایی با شعاع ده تا پانزده سانتی‌ متر در نواحی جمع شده چربی زده می شود و از طریق این برش ها، دستگاه های پیکر تراشی وارد و چربی های تخریب شده خارج می شود، به همین خاطر ، بهتر است کسانی که تجمع چربی ها در همه جای بدن پخش شده، اقدام به پیکر تراشی نکنند. زیرا هنگامی که فرد برای خارج کردن چربی از چند نقطه در بدن اقدام کند، برش های زیادی در بدنش ایجاد می‌ شود که باعث بیشتر شدن خونریزی و عفونت خواهد شد.

در نتیجه کسانی که فکر می کنند با پیکر تراشی می توانند وزن خود را کاهش دهند و به لاغری ایده الی برسند، کاملا در اشتباه هستند و پیکر تراشی آنها را ناامید خواهد کرد، چون این روش برای لاغری و کاهش وزن نیست و فقط جنبه زیبایی دارد و اندام هایی از بدن شما را زیباتر و خوش فرم تر می کند. این گونه افراد نیز بهتر است از پیکر تراشی منصرف شوند.

هزینه پیکر تراشی

معایب پیکر تراشی

اگر پزشک با تجربه ای را برای عمل پیکر تراشی خود انتخاب نکنید ممکن است مقدار چربی های خارج شده از بدن بیش از حد باشد و این امر باعث آسیب به اندام شود. البته در افرادی که چاقی مفرط دارند با خارج کردن چربی مشخص شده باز نمی توان نسبت به نتایج عمل خوش بین بود.

ممکن است بعد از عمل پیکرتراشی بیماران با کبودی، تورم و قرمزی در ناحیه هایی عمل شده روبه رو شوند که از بین رفتن آن ها به مدت ها زمان زیادی نیاز دارد.

احتمال ظاهر شدن بعضی از بیماری ها مانند تنگی نفس و یا بیماری های قلبی به خاطر خروج توده زیادی از چربی بدن دور از ذهن نیست.

اگر بیمار به دست یک پزشک متخصص و با تجربه عمل نشود و پزشک نتواند آب و مایعات ترشح شده اضافی را از اندام بیرون بیاورد، سوراخ های ایجاد شده بسته خواهند شد و در آینده مشکلات زیادی را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

 

عوارض پیکر تراشی

عوارض پیکر تراشی می تواند شامل احساس تورم و درد است که موقتی بوده و بعد از چند روز از بین خواهد رفت. عده کمی از بیمارها بعد از عمل پیکر تراشی نیاز به یک روز بستری شدن دارد و بسیاری از بیمارها در همان روز عمل از کلینیک یا بیمارستان مرخص می شوند.

منفذهای ایجاد شده جهت خارج کردن چربی بعد از دو روز خود به خود مسدود می شود. کبودهایی اطراف این منفذها نیز بعد از یک هفته از بین می روند.

هزینه پیکر تراشی

هزینه پیکرتراشی برای تمامی افراد یکسان نیست و برای تعیین هزینه پیکر تراشی باید معاینه دقیق شوید و اندام ها و نواحی که قرار است روش های پیکر تراشی بر روی آنها انجام شود، مشخص شود و بعد روش مناسب برای پیکر تراشی توسط پزشک متخصص مشخص شود. با معین شدن این موارد، هزینه تقریبی پیکر تراشی نیز تعیین می شود. البته گفتنی است که هزینه پیکر تراشی با جراحی در مقایسه با هزینه پیکر تراشی بدون جراحی گران تر خواهد بود.

هزینه پیکر تراشی اندام های مختلف به ناحیه عمل و روش عمل بستگی دارد و از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. در حالت کلی هزینه پیکرتراشی به روش لیپوماتیک نسبت به سایر روش ها مناسب تر است.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
پیکرتراشی: معرفی انواع روش های پیکر تراشی برای چربی های شکم و ران
Author Rating
41star1star1star1stargray
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای تماس کلیک کنید!