جراحی ترمیمی پستان

جراحی ترمیمی پستان برای کسانی که به سرطان پستان مبتلا می باشند مناسب است. این عمل به آنها کمک می کند تا بافت های سرطانی شان از ناحیه پستان برداشته شود. جراحی ترمیمی پستان باعث می شود فرم و سایز پستان به حالت طبیعی اش برگردد و همینطور هاله اطراف نوک پستان ترمیم شود.

به عمل برداشتن پستان ها در اصطلاح علمی, ماستکتومی یا پستان‌ برداری می گویند. این عمل برای درمان سرطان پستان صورت می گیرد. اکثر بانوانی که عمل ماستکتومی را انجام می دهند, می توانند عمل جراحی ترمیمی پستان را هم در کنارش یا بعد از آن انجام دهند تا دباره شاهد زیبایی و اندازه طبیعی سینه هایشان باشند.

جراحی ترمیمی پستان

پزشک جراح می تواند با کمک پروتز, بافت پستان را ترمیم کند. همچنین می تواند با کمک سایر بافت های بدن و ترکیب آنها با پروتز این عمل را انجام دهد.

روش و تکنیکی که جراح برای ترمیم پستان ها انتخاب می کند به موارد پزشکی, اولویت های بیمار و نتیجه عمل بستگی دارد.

البته می توان جراحی ترمیمی پستان را بدون پروتز هم انجام داد, که به آن عمل اتولوگ می گویند. در این حالت فقط از بافت های سایر ناحیه های بدن برای ترمیم پستان استفاده می شود.

در روش اتولوگ یا همان عمل ترمیم پستان بدون پروتز, بافت هایی از پوست, چربی و عضلات شکم، بالای کمر و باسن برداشته می شود و از آنها برای بازسازی پستان استفاده می شود.

 

عوارض احتمالی جراحی ترمیم پستان

  • خونریزی
  • عفونت
  • ترمیم بد در محل برش
  • خطرات بیهوشی
روش های ترمیم پستان

روش های ترمیم پستان

ترمیم با استفاده از پروتز و پستان مصنوعی: این روش برای کسانی استفاده می شود که بافت های طبیعی بدن آنها امکان بازسازی خودشان را ندارند. همچنین برای خانم هایی که نمی خواهند جای زخم روی سینه شان بماند مناسب است. اما برای بیمارانی که پرتو درمانی کرده اند مناسب نیست. چون انعطاف پذیری پوست را از بین می رود. بازسازی پستان با کاشت پستان مصنوعی هم برای کسانی مناسب است که پستان کوچکی دارند. فضای داخلی پستان های بزرگ را نمی توان با مواد مصنوعی پر کرد.

پروتز پستان از سیلیکون ساخته می شود و در داخل آن مایع سرم نمكی يا ژل سيليكون استريل وجود دارد. پروتزها در پشت ماهیچه های دیواره قفسه سينه قرار می گیرند. این پروتزها عارضه چندانی ندارند و مهمترین عارضه شان مربوط به عفونت محل پروتز است. که در این حالت پروتز محکم تر شده و پوست روی آن کبود و جمع می شود. اما نکته مهم در این روش این است که دیگر نیازی به برداشت بافت خود بدن بیمار نیست.

ترمیم با استفاده از پستان مصنوعی به همراه بافت های خود بدن: این روش ترکیبی از پروتز ها و بافت های خود بدن بیمار است. ممکن است پروتزها و پستان مصنوعی به تنهایی جوابگوی ترمیم پستان نباشند. برای حل این مسئله از بافت های خود بدن هم کمک می گیرند. معمولا بافت هایی از ناحیه پوست و بافت زیر پوستی عضله پشت قفسه برداشته می شود و پروتز یا پستان مصنوعی در زیر این عضله جایگیری می شود.

ترمیم با استفاده از بافت های خود بدن: در این روش از بافت های خود بدن برای ترمیم پستان استفاده می شود. پوست بدن و بافت های زیر ناف کاربرد زیادی برای این کار دارند. در این روش بافت پستان با پوست و بافت زیر پوستی و بدون عضله زیر ناف, یا با پوست و بافت زیر پوستی عضله پشت قفسه جایگزین می شود. انتخاب نوع جایگزینی به شرایط پزشکی و جسمانی بیمار وابسته است. مثلا در بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند و یا سیگار مصرف می کنند, ترمیم پستان با ریسک کم خونی بافت و مداوا نشدن جای زخم ها همراه است.

 

مراحل جراحی ترمیم پستان

  1. تجویز داروهای بیهوشی
  2. روش فلپ که شامل انتقال پوست, عضله و چربی ها از ناحیه مورد نظر برای ایجاد برجستگی های پستان
  3. انجام تیشو اکسپندر (Tissue Expander) که باعث ترمیم بافت های از دست رفته می شود و پوست سالم را تحت کشش قرار می دهد تا پوششی برای پروتز به وجود بیاید.
  4. گذاشتن پروتز به وسیله جراحی برای ایجاد برجستگی پستان
  5. پیوند پوستی یا سایر روش‌ های ویژه برای ایجاد پوست رنگی نوک سینه

 

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای تماس کلیک کنید!