معجزه میکرونیدلینگ چیست و جوان سازی پوست با آن چقدر هزینه دارد؟

میکرونیدلینگ یا به زبان ساده تر روش جوان سازی پوست فرآیندی است که در آن با سوزن صدها حفره ریز در پوست ایجاد می شود. ما در اینجا سعی می کنیم خیلی ساده به شما در مورد این روش توضیح بدهیم.

طرفداران میکرونیدلینگ ادعا می‌ کنند که با استفاده از آن توانسته اند، همه چین و چروک هایشان، هیپرپیگمانتاسیون و پوست مات شان که به خاطر مسائلی مانند زخم، علامت‌ های کششی، و سلولیت ایجاد شده بود را از بین ببرند، اگر چه نتایج علمی آن هنوز مشکوک هستند، اما شما نباید امید خود را از دست بدهید.

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ یا به زبان ساده تر روش جوان سازی پوست فرآیندی است که در آن با سوزن صدها حفره ریز در پوست ایجاد می شود. (بله، جدی). ​شاید فکر کنید که این جدیدترین روش مراقبت از پوست و زیبایی است، اما در واقع حدود ۵۰ سال است که در حال تغییر و تحول است! ​

با این حال، یک مطالعه نشان می دهد که در سال ۲۰۰۹، ۳۷ بیمار تحت عمل جراحی میکرونیدلینگ قرار گرفتند تا زخم‌ های صورت آتروفیک (کسانی که در معرض آکنه، آبله مرغان و غیره قرار داشتند) را درمان کنند. ​بعد از چندین درمان حرفه‌ ای، بیش از ۸۰ % بیماران با کاهش زخم در صورت شان مواجه شدند و درمان آن‌ ها را “عالی” ارزیابی کردند. ​در اینجا ما می‌ خواهیم میکرونیدلینگ را بررسی کنیم تا بفهمیم که دقیقا چه فرآیندهایی در آن انجام می شود و میکرونیدلینگ چه کاری با زیبایی پوست می کند.

قبل و بعد از میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ، که اغلب با نام درمان کلاژن القایی (CIT) هم شناخته می‌ شود، شامل استفاده از یک ابزار به نام درماپن با سوزن‌ های کوچک در انتهای آن است که سوراخ‌ های ریزی را در لایه‌ های بالایی پوست ایجاد می‌ کنند. ​

روش دیگری برای میکرونیدلینگ هم وجود دارد که از دستگاهی به نام درمارولر استفاده می‌ کنند که شبیه یک غلتک با سوزن‌ های کوچک است که به آرامی در جهت‌ های مختلف روی سطح پوست می‌ چرخد تا به نتیجه دلخواه روی پوست دست یابد. ​

هدف از این دو روش را می توانیم به این صورت بیان کنیم:​

  1. سوراخ‌ های ریز سوزن‌ ها، “کانال های میکرونی” ایجاد می‌ کنند که به محصولات مراقبت از پوست اجازه می‌ دهد تا به لایه‌ های عمیق‌ تر پوست نفوذ کنند و به لایه‌ های عمیق‌تر پوست جذب شوند تا نتایج قدرتمندتر را به دست آورند.​
  2. این سوزن های ریز در واقع با آسیب‌ های کوچکی که به صورت وارد می کنند به پوست در جهت التیام ضربه می‌ زنند و کلاژن پوست را تحریک می کنند و تولید الاستین می‌ کنند. این فرآیند پوست را تحریک می‌ کند و ظاهر خطوط ظریف، چین و چروک، زخم‌ ها و منافذ را بهبود می‌ بخشد. ​
میکرونیدلینگ
دستگاه درمارولر

احتمالا فکر می کنید که این روش چقدر شبیه خالکوبی کردن است و شبیه خون آشام ها می شوید و باید درد و ناراحتی های آن را برای رسیدن به زیبایی تحمل کنید. اما این را هم بدانید که همه کسانی که آن را انجام دادند درباره بدون درد بودن آن اتفاق نظر دارند.

این روش شامل استفاده حرفه ای از درماپن است تا به چهره بیمار، پلاسمای غنی شده از پلاکت خودش تزریق کند تا کلاژن و رشد الاستین را فعال کند. ​نگران نباشید، روش منظم میکرونیدلینگ و درمارولینگ شامل تزریق خون نیست و خون شما کم‌ نمی‌ شود.

 

آیا میکرونیدلینگ را در خانه می توان انجام داد؟ ​

هنگامی که میکرونیدلینگ در کلینیک تخصصی پوست و زیر نظر پزشک متخصص پوست انجام می‌ شود، سوزن‌ هایی طولانی‌ تر (بیش از ۱ mm) استفاده می شوند و این سوزن ها می توانند به لایه های عمیق تر پوست برای درمان شرایط پیچیده تری مانند اسکار یا علامت‌ های کششی نفوذ کنند.

اما تا کنون شواهد علمی مبنی بر اثرگذاری درمان خانگی ​یافت نشده است، کارشناس ها درباره اینکه آیا درمان خانگی خوب، ایمن و یا موثر است تردید دارند. از طرفی موردی که می‌ توانید در خانه استفاده کنید، شامل سوزن‌ های کوچک‌ تر از ۱ mm است، بنابراین به پوست شما نفوذ نمی‌ کنند. ​

آن‌ ها بیشتر باعث تحریک پوست شما می شوند و برای کاهش چین و چروک استفاده می شوند، و پوست شما را درخشان می کنند و به محصولات اجازه می دهند تا عمیق تر در پوست تان نفوذ کنند.

اما خبر خوب این است که سوزن های کوچک‌ تر مورد استفاده در خانه هیچ آسیبی به پوست شما نمی زنند و برای استفاده نیازی هم به کرم بیهوشی نیست. اما خبر بد این است که نتایجی که از میکرونیدلینگ در خانه دریافت می کنید ناچیز است. همچنین اگر سوزن‌ ها خم شوند، کدر و یا به درستی نگهداری نشوند، شما در خطر آلوده شدن یا آسیب زدن به پوست هستید که می‌ تواند منجر به زخم های غیرقابل کنترل شود. ​

میکرونیدلینگ چیست
تاثیر میکرونیدلینک بر روی جوان سازی پوست

آیا واقعا میکرونیدلینگ روی جوان سازی پوست تاثیر دارد؟

زمانی میکرونیدلینگ روی جوان سازی پوست شما تاثیر می گذارد که شما موارد بهداشتی را رعایت کنید. پس به جای اینکه میکرونیدلینگ را در مراکز زیبایی و آرایشگاه ها انجام دهید به کلینیک تخصصی یا مطب دکتر متخصص یا پرگل مراجعه کنید تا از تاثیرگذاری بیشتر میکرونیدلینگ مطمئن تر شوید.

بعد مواظب باشید که از یک سوزن واحد برای چند نفر یا از یک سوزن برای یک فرد در چند جلسه استفاده نشود، چون سوزن ها کند شده و احتمال آلودگی ها باعث خراب شدن بافت و عفونت میشود و آسیب های جدی به شما می زند. کاملا دقت کنید که سوزن ها یا همان کارتریج ها استاندارد، استریل و دارای غشای محافظ باشند و خون، لنف و سایر مایعات بدن از درون سوزن به درون هندپیس نفود نداشته باشد، چون اگر نفوذی باشد احتمال انتقال عفونت و ویروس های ایدز و هیپاتیت به دیگران وجود خواهد داشت. با رعایت این موارد، میکرونیدلینگ شما ایمن و مطمئن خواهد بود و مسلما تاثیرش روی جوان سازی پوست تان هم عالی خواهد بود.

 

روش کار میکرونیدلینگ

اول، یک متخصص پوست، کرم بی‌ حس کننده ای را به پوست بیمار می زند. ​
سپس، پزشک با “درمارولر”، که یک وسیله غلتکی شکل است و از سوزن‌ های بسیار ریزی از جنس تیتانیوم و به قطر نیم یا حداکثر دو و نیم میلی‌متر است، به آرامی سطح پوست را در چند جهت مختلف غلت می‌ زند و یا از دررمپن برای اینکار در نواحی اطراف صورت برای ایجاد سوراخ‌ های ریز در سطح پوست استفاده می‌ کند. ​

کل فرآیند حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌ کشد و در این مدت سوزن در صورت شما می ماند (فکر اینکه سوزن هایی در صورت باشد باعث لرزش بدن می‌ شود)، اما اشکالی ندارد این روند بدون درد است. ​

شما باید انتظار مقداری قرمزی را تا چند روز بعد از میکرونیدلینگ به خاطر تحریک پوست داشته باشید، اما با شروع درمان فوری و ظاهر شدن نتایج، پوست ظریف و انعطاف‌ پذیر در چهره شما ظاهر خواهد شد. ​برای بدست آوردن نتایج موثر، شما نیاز به درمان چندباره دارید تا پوست صورت شما به طور مداوم کلاژن و الاستین بسازید. ​

میزان نفوذ کارتریج های میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چگونه پوست شما را جوان می کند

میکرونیدلینگ یک روش کاملا غیرتهاجمی برای جوان کردن پوست و درمان مشکلات پوستی است. برای اینکه نتیجه خوبی از میکرونیدلینگ بگیرید لازم است چند جلسه درمان خود را ادامه بدهید. زمان حضور شما برای درمان با توجه به عارضه های پوست تان متغیر است و ممکن است از ۲۰ دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

اما میکرونیدلینگ چگونه پوست شما را جوان می کند؟ روش کار خیلی آسان است. با کمک ابزارهایی خاصی سوراخ های ریزی در صورت پوست تان ایجاد می شود و ابزار نیدلینگ در جهت های مختلف بر روی پوست کشیده می شوند. بعضی از پزشک ها برای اینکه درمان بهتر جواب بدهد، در حین اینکه سوراخ های ریز را با ابزار نیدلینگ ایجاد می کنند برای تحریک جریان خون پوست و تولید کلاژن، از محصولاتی مانند اسید هیالورونیک یا سرم ویتامین C و روشن کننده پوست هم استفاده می کنند.

بعد از میکرونیدلینگ روی پوست زخم‌ های کوچکی می ماند که این زخم ها قرار است باعث تحریک کلاژن پوست و تولید الاستین شود. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید بعد از جلسه اول، دست کم چهار تا شش هفته فاصله بیندازید. در این مدت اجازه می دهید تا تولید کلاژن و الاستین بیشتر شود و اینکار نتیجه خوبی دارد.

در روش میکرونیدلینگ معمولا برای درمان جای‌ جوش چهار جلسه و برای درمان زخم‌ های ناشی از سوختگی پنج جلسه‌ نیاز است. در این روش رنگ پوست اهمیتی ندارد و برای تمامی پوست تان مناسب است، حتی برای درمان ناحیه هایی که حساس هستند مانند اطراف چشم، گردن و پشت دست‌ ها، و با روشهای دیگر معالجه نمی شوند، این روش بسیار مناسب است.

 

هزینه میکرونیدلینگ در تهران چقدر است؟

هزینه‌ میکرونیدلینگ خیلی کمتر از روش‌ هایی مانند لیزر است و همچنین عوارض و صدمات لیزر بر روی پوست را هم ندارد. هزینه میکرونیدلینگ به شدت بیماری پوستی، دستمزد پزشک، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز و غیره بستگی دارد.

۱ – در صورتی که میکرونیدلینگ با مزوتراپی یا با PRP ( پلاسما غنی از پلاکت) انجام شود مسلما هزینه هم بالا خواهد رفت.

۲ – هر چقدر ناحیه های درمان زیاد باشد هزینه ها هم زیاد تر می شود.

۳ – دستمزد پزشک و هزینه رفتن به محل کلینیک یا مطب هم یک عامل مهم در هزینه هاست.

۴ –تعداد جلسه ها را پزشک معین می کند. معمولا برای نتیجه بهتر، حداقل ۴ جلسه به فاصله هر ماه یکبار توصیه می شود.

هزینه میکرونیدلینگ در تهران معمولا برای هر جلسه از ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار تومان متغیر است.

مراقبت‌ های قبل از میکرونیدلینگ
میکرونیدلینگ برای چه کسانی خوب است؟

آیا میکرونیدلینگ برای من خوب است؟

اگر در ناحیه ای از پوست تان که می خواهید میکرونیدلینگ انجام دهید خراش، بریدگی، زخم، عفونت پوستی، عارضه یا تب خال ندارید و در طول سال اشعه درمانی و پرتودرمانی نداشتید، می توانید میکرونیدلینگ رو تجربه کنید. البته نباید باردار و در زمان شیردهی به نوزاد هم باشید.

اگر شما جزء بیماران مبتلا به کلوئید، بیماری های پوستی و هریس سیمپلکس و هموفیلی و کسانی که در سه ماه گذشته از داروی اکوتان (ایزوترتینوین) استفاده کردند، نیستید مطمئن باشید که میکرونیدلینگ برای شما خوب است.

 

چه کسانی نباید میکرونیدلینگ انجام بدهند؟

  • اگر شما بر روی پوست تان خراش یا بریدگی، یا زخمی دارید، نباید میکرونیدلینگ انجام بدهید.
  • اگر در یک سال گذشته، پوست تان در معرض پرتودرمانی و اشعه درمانی بوده هم نباید میکرونیدلینگ انجام بدهید.
  • اگر در ناحیه ای که می خواهید میکرونیدلینگ کنید، عفونت پوستی، عارضه یا تب خال دارید نباید میکرونیدلینگ انجام بدهید.
  • اگر شما جزء خانم هایی هستید که در حال گذراندن دوره بارداری هستید یا به کودکتان شیر می دهید هم نباید میکرونیدلینگ انجام بدهید.
  • اگر شما سابقه مبتلا شدن به کلوئید را دارید، یعنی در ناحیه موردنظر گوشت زایدی بالا می آوردید، یا زخم های شما بسیار دیر درمان و بهبود می یابد هم نباید میکرونیدلینگ انجام بدهید.
  • اگر شما به عفونت پوستی، بیمارهای پوستی و هریس سیمپلکس مبتلا هستید نباید میکرونیدلینگ انجام بدهید.
  • اگر در سه ماه گذشته از داروی اکوتان (ایزوترتینوین) استفاده می کردید هم نباید میکرونیدلینگ انجام بدهید.
  • اگر به بیماری هموفیلی مبتلا هستید یا از آسپرین و داروهای ضد انعقاد خون استفده می کنید نیز نباید میکرونیدلینگ انجام بدهید.

 

مراقبت‌ های قبل از میکرونیدلینگ

قبل از میکرونیدلینگ، هر گونه کرم، لوسیون و مواد آرایشی را از پوست ناحیه موردنظر تمیز کنید.

در صورتی که به بیماری پوستی مبتلا هستید، یا داروی خاصی را استفاده می کنید یا تب خال دارید، قبل از میکرونیدلینگ همه این موارد را به پزشک متخصص خود خبر بدهید.

اگر قبلا از روش های جوان سازی پوست استفاده کردید، باز پزشک تان را مطلع کنید.

بسیاری از روش‌ های مد روز برای جراحی زیبایی صورت وجود دارد و همه روش ها نوید معجزه در پوست تان را می دهند، اما بهترین کاری که می‌ توانید برای درمان و زیباسازی پوست خود انجام دهید، این است که به صورت معمولی و مرتب مراقبت پوست تان باشید و این مراقبت را هر روز تمرین کنید. ​

مطمئن باشید اگر هر روز به فکر پوست تان باشید و موارد مراقبتی آن را جدی بگیرید (حتی اگر شامل سوزن نباشد)، پوست شما سالم تر و جوان تر خواهد ماند.

تا حالا “میکرونیدلینگ ” را امتحان کردی؟ یا می خواهی امتحانش کنی؟ تجربه ها و سوالات خودتان را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید! ​

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
میکرونیدلینگ - بررسی جوان سازی پوست با میکرونیدلینگ به زبان ساده
Author Rating
41star1star1star1stargray
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای تماس کلیک کنید!