بعد از میکرونیدلینگ

یکی از دیگر از سوالات مراجعه کنندگان پرگل این است که بعد از میکرونیدلینگ چه باید کرد؟ بعد از میکرونیدلینگ پوست معمولا با التهاب و قرمزی و در برخی زمان ها با کبودی همراه است. التهاب در زمان کوتاهی (۱۲ تا ۴۸ ساعت) از بین می رود.

مراقبت های ضروری بعد از میکرونیدلینگ

مراقبتهای بعد از میکرونیدلینگ

یکی از روش های جوان سازی پوست با دوره نقاهت کوتاه، میکرونیدلینگ است، مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ به پوست کمک می کند تا سریع تر بهبود یابد.

بعد از میکرونیدلینگ پوست معمولا با التهاب و قرمزی و در برخی زمان ها با کبودی همراه است. التهاب در زمان کوتاهی (۱۲ تا ۴۸ ساعت) از بین می رود، در این مدت نباید به پوست دست بزنید و آن را تحریک کنید. خوردن میوه‌ هایی مانند آناناس التهاب و کبودی پوست را سریع تر می کنند. اما نباید از داروهای ضدالتهاب مانند ادویل یا ایبوبروفن برای کم کردن التهاب و قرمزی پوست استفاده کنید. هر چقدر زمان بهبودی به صورت طبیعی طی شود تاثیر میکرونیدلینگ بیشتر خواهد بود.

یک تا دو روز بعد از میکرونیدلینگ حمام نکنید، از ورزش و کارهای عرق ریز پرهیز کنید و حداقل سه تا ده روز بعد از میکرونیدلینگ از زیر آفتاب بودن دوری کنید و در صورت نیاز حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

بنابر گفته پزشکان این روش برای همه افراد مناسب نیست، پس قبل از اقدام به عمل حتما سابقه پزشکی خود را به پزشک نشان دهید و با وی به صورت کامل مشورت کنید.

در مورد میکرونیدلینگ مشکلات زیر گزارش شده است که به بررسی آنها می پردازیم:

 

کبودی بعد از میکرونیدلینگ

کبودی بعد از میکرونیدلینگ بسیار رایج است. استفاده از داروها و کرم ها می تواند این کبودی را برطرف کند و زمان بهبودی را تسریع بخشد. در ادامه سعی می کنیم به صورت کوتاه این موارد را بیان کنیم.

استفاده از PRP در مدت بهبودی میکرونیدلینگ خیلی موثر است و باعث تسریع درمان و ظاهر شدن نتایج مطلوب بعد از عمل می شود.

کرم ترمیم کننده اپیدرمال هم باعث آرام شدن پوست شده و به ترمیم و بهبودی میکرونیدلینگ کمک می کند.

اگر بعد از دو روز از عمل میکرونیدلینگ پوست شما دچار کبودی، قرمزی یا خشکی شد، استفاده از همه داروها را متوقف کنید چون پوست شما به یکی از آنها حساسیت دارد. در این مواقع با پزشک خود مشورت کنید و داروی مناسب را از وی بخواهید. البته ژل چشمی می تواند در مرطوب نگهداشتن داشتن پوست موثر باشد.

هیچ دارویی را بدون صحبت با پزشک متخصص خود مصرف نکنید، پزشک می تواند توصیه های مراقبتی تخصصی تری را برای مراقبت از پوست تان بعد از میکرونیدلینگ تجویز کند و دوره نقاهت شما را کوتاه تر کند. این کبودی های بعد از عمل نیز با توصیه های وی می تواند از بین برود و نتیجه های بهتری از عمل میکرونیدلینگ گرفته شود.

 

شستشوی صورت بعد از میکرونیدلینگ

بعد از میکرونیدلینگ باید حداقل ۶ ساعت برای شستشوی صورت خود صبر کنید. در هنگام شستشو نیز بهتر از از یک پاک کننده صورت ملایم یا صابون های ملایم خنثی استفاده کنید، این کار به تمیز شدن آثار خون خشک شده کمک می کند. و حتما صورت تان را با آب سرد شستشو دهید. در این مدت به هیچ وجه پوست تان را در معرض نور خورشید قرار ندهید و در خانه بمانید.

توجه کنید که در ساعت های اولیه بعد از عمل شما نمی توانید از کرم ضدآفتاب برای محافظت از پوست خود برای بیرون رفتن استفاده کنید. در مدتی که در خانه هستید از سرم (هیالورونیک اسید) که توسط پزشک تجویز شده استفاده کنید.

پس از حداقل ۶ ساعت بعد از عمل که صورت خود را شستشو دادید تا می توانید از هیالورنیک اسید استفاده کنید. در صورتی که بیرون از خانه کار مهمی دارید حتما از کرم ضدآفتاب و کلاه کمک بگیرید. ولی توصیه می شود برای گرفتن نتیجه ای بهتر، حداقل تا یک روز از خانه بیرون نروید. تا دو روز نیز صورت تان را آرایش نکنید تا بهترین نتیجه را از عمل بگیرید.

 

قرمزی بعد از میکرونیدلینگ

قرمزی بعد از میکرونیدلینگ به خاطر التهاب و رها شدن هیستامین ایجاد می شود و در هر شخصی فرق دارد، این به خاطر متغیر بودن درمان هر شخصی است به همین دلیل نمی توان جواب سرراستی درباره مقدار قرمزی هر فردی بعد از میکرونیدلینگ داد. در اکثر اوقات عمق کارتریج یا سوزن و دفعات عبور سوزن از یک ناحیه مدت زمان طول کشیدن قرمزی هر شخص را مشخص می کند. به طور متوسط عمق ۱ میلیمتری سوزن باعث قرمزی یک روزه در شخص می شود. در حالت کلی با توجه به نوع میکرونیدلینگ مدت زمان قرمزی ۱۲ تا ۷۲ ساعت طول می کشد.

و معمولا ۳ تا ۴ روز بعد از عمل ادامه دارد. توجه داتشه باشید که در بسیاری از بیمارها تا یک روز الی دو روز بعد از عمل ته رنگ صورتی در پوست ایجاد می شود که پوست را برای رسیدن به نتیجه های مطلوب و سرعت بخشیدن به بهبودی کامل هیدراته می کند. مصرف PRP که صورت را مثل خون آشام ها می کند راه دیگری برای تقویت و شادابی پوست است.

مدت زمان طول کشیدن قرمزی میکرونیدلینگ به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع میکرونیدلینگ
 • عمق میکرونیدلینگ
 • تعداد عبور سوزن از یک ناحیه
 • سوزن های عایق و غیر عایق
 • انرژی دستگاه نیدلینگ
 • دستگاه انرژی نیدلینگ مانند RF و بدون انرژی
 • مصرف PRP که باعث سرعت دادن به زمان بهبودی می شود
 • مشخصه های پوستی هر فرد، حساسیت پوستی، التهاب مویرگ ها و غیره
 • سرم های بعد از درمان، پپتیدهای مس، ویتامین C، کرم ضد آفتاب و غیره…

اگر قرمزی بعد از چند روز از بین نرفت حتما با پزشک خود تماس بگیرید و او را در جریان بگذارید.

قرمزی بعد از میکرونیدلینگ

ضدآفتاب بعد از میکرونیدلینگ

خورشید می تواند به پوست شما آسیب های جدی بزند پس استفاده از ضدآفتاب در هر حالتی توصیه می شود. بعد از میکرونیدلینگ نیز برای محافظت از پوست خود باید از زیر نور مستقیم خورشید بودن اجتناب کنید و در صورت نیاز حتما از ضدآفتاب استفاده کنید.

درست است که بیشترین مقدار ویتامین D بدن شما از طریق نور خورشید به دست می آید، اما در حالت طبیعی زیاد ماندن در زیر آفتاب می تواند مضر باشد. در حالتی که شما پوست خود را در معرض یک عمل زیبایی قرار داده اید پوست شما آسیب پذیرتر است و بعد از عمل پوست شما یک دفاع طبیعی در مقابل نور خورشید دارد که خیلی ضعیف تر از حالت طبیعی است، پس نیاز به مراقبت بیشتری تا بهبودی کامل دارد.

درمان های زیبایی و به ویژه درمان میکرونیدلینگ پوست شما را ضعیف تر می کند اما این ضعف دائمی نیست و بعد از بهبودی به حالت طبیعی بر می گردد و پوست شما جوان تر و شاداب تر شده و از خطوط و چین و چروک ها کاسته می شود. پس بعد از میکرونیدلینگ باید از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری کنید. یکی از بهترین و ضروری ترین راه ها برای محافظت از پوست در مقابل نور خورشید استفاده از ضدآفتاب قبل از بیرون رفتن از منزل است. پس بعد از میکرونیدلینگ تا می توانید از نور خورشید فرار کنید یا دست کم از ضدآفتاب استفاده کنید. این توصیه را جدی بگیرید تا پوستی شاداب و جوان و زیبا داشته باشید.

 

شستن صورت بعد از میکرونیدلینگ

شما حداقل بعد از ۶ ساعت بعد از میکرونیدلینگ می توانید صورت خود را بشویید ولی چون صورت تان دارای زخم های کوچکی است، صورت خود را با تمیزکننده های ملایم و آب سرد شستشو دهید.

شستن صورت بعد از میکرونیدلینگ باید به آرامی انجام شود و خشک کردن صورت نیز آرام باشد تا مجرای کوچک روی پوست تحریک نشود. توجه کنید که دست های خودتان را هم حتما بشویید چون به صورت تان دست می زنید. بعد از شستن صورت از سرم های دارای عوامل رشد که توسط پزشک شما تجویز شده استفاده کنید. این کار هم پوست تان را تسکین داده و هم درمان پوست شما را تسریع می دهد و حساسیت ها را نیز کم می کند.

کبودی بعد از میکرونیدلینگ

اقدامات بعد از میکرونیدلینگ

شما باید قبل از عمل یمکرونیدلینگ از اقدامات بعد از میکرونیدلینگ آگاه باشید، آمادگی شما برای محافظت از عمل زیبایی انجام شده می تواند شما را خیلی جلو بیندازد و تفاوت زیادی در رسیدن به زیبایی موردنظرتان ایجاد کند. از آنجایی که در روند عمل، زخم هایی بر روی پوست به وجود می آید، بعد از عمل باید اقدامات مراقبتی خاصی را در برنامه زندگی خودتان قرار بدهید و درباره آبرسانی، پاک کردن و بهبودی پوست خود حساس تر باشید. همینطور باید بهترین کرم هماهنگ با پوست خود را با مشورت پزشک برای استفاده بعد از میکرونیدلنیگ پیدا کنید.

بعد از عمل از پزشک خود بخواهید تا اقدامات لازم برای محافظت از پوست تان را به صورت دقیق و با جزییات برایتان توضیح دهد. در ادامه سعی می کنیم برخی از متداول ترین اقدامات مراقبتی بعد از میکرونیدلینگ را برای شما بازگو کنیم.

مراقبت های ضروری بعد از میکرونیدلینگ:

پاک کردن: در طول سه روز بعد از عمل، از یک پاک کننده خیلی ملایم مانند ژل شستشو و آب ولرم برای شستن صورت خود استفاده کنید. بعد از شستشو به آرامی ناحیه را خشک کنید و دست های خود را هم تمیز نگهدارید. تا یک هفته از برس های پاک کننده به هیج وجهی استفاده نکنید.

آبرسانی: ممکن است ناحیه موردنظر بعد از عمل خشک تر شود، پس حتما از هیالورونیک اسید برای آبرسانی و بازیابی تعادل پوست خود استفاده کنید.

بهبودی:  برای تسریع در بهبودی حتما از سرم آنتی اکسیدان استفاده کنید. این سرم تسکین دهنده پوست و کم کننده حساسیت و سوزش است.

تحریک و احیا کردن:  برای رسیدن به نتیجه بهتر، از پپتیدهای تحریک کننده ساخت کلاژن استفاده کنید تا روند بازسازی و احیا سریع تر شده و تحریک محرک ایجاد شده توسط میکرونیدلینگ را به بیشترین حد خود برساند.

حفاظت از پوست در برابر آفتاب: حتما بعد از میکرونیدلینگ از ضدآفتاب بدون مواد شیمیایی استفاده کنید و دست کم تا یک هفته این کار را انجام دهید.

نکته مهم: به هیچ وجهی تا سه روز بعد از میکرونیدلینگ آرایش نکنید.

نکته های دیگر برای مراقبت بیشتر:

 • در طول هفته بعد از عمل، از محصولات مراقبت از پوست که از مواد فعال ساخته شده دوری کنید.
 • از هر نوع برس پاک سازی در طول هفته بعد از عمل اجتناب کنید.
 • تا سه روز بعد از عمل از حمام آفتاب و تخت های برنز کننده دوری کنید.
 • تا سه روز بعد از عمل شنا نکنید.
 • تا سه روز بعد از عمل ورزش نکنید، تعرق می تواند باعث واکنش های معکوس در ناحیه درمان شود.

 

کرم ترمیم کننده بعد از میکرونیدلینگ

برای اینکه بتوانید بهترین کرم ترمیم کننده بعد از میکرونیدلینگ را برای پوست خود پیدا کنید، بهترین انتخاب مشورت با پزشک تان است. او بهتر از هر کسی درباره این موارد اطلاعات دارد و می تواند آنها را با توجه به ویژگی های پوست شما در اختیار شما نیز بگذارد. در اینجا اطلاعاتی کلی درباره این کرم ها به شما می دهیم ولی باز این موارد شما را از مشورت با پزشک بی نیاز نمی کند.

محصولاتی که دارای غلظت بالایی از عوامل رشد هستند بیشتر از هر چیزی به روند بهبود پوست شما بعد از میکرونیدلینگ کمک می کنند. این محصولات به خاطر داشتن خواص ضدالتهابی می توانند پوست شما را زودتر ترمیم کنند. بعد از درمان برای یک روز بهتر است از عوامل رشد، آمپول تنساژ (Tensage) و یا PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) استفاده کنید. بعد از یک روز مرطوب کننده سبک و ضدآفتاب مناسب تر خواهد بود. بعد از یک هفته نیز  استفاده از سرم آنتی اکسیدان، ضدآفتاب با اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم و یک محصول نوع رتین A بهتر است. کسانی که سن بالایی دارند نیز بهتر است از یک کرم ترمیم سلول های بنیادی استفاده کنند. این موارد به بهتر کردن نتیجه درمان و تولید کلاژن خیلی کمک می کنند.

بعد از درمان پاک کننده صورت ستافیل (Cetaphil)، سرم آنتی اکسیدان (ویتامین C و E) دوبار در روز، و کرم ضدآفتاب با SPF حداقل ۳۰ تا زمانی که قرمزی برطرف شود، هم بهترین انتخاب است. هنگامی که قرمزی از بین رفت، که غالبا ۱ تا ۳ روز طول می کشد، برنامه مراقبتی مناسب با مشورت پزشکان متخصص پرگل می تواند روند درمان را کامل و تسریع بخشد.